Funkčná neurochirurgia je špecializovaný odbor neurochirurgie, ktorý sa zaoberá operáciami na mozgu a nervovom systéme, ktoré sú zamerané na zlepšenie funkcie nervového systému a liečbu rôznych neurologických ochorení. Hlavným cieľom je zmiernenie symptómov, ktoré súvisia s konkrétnymi ochoreniami, ako je napríklad epilepsia, chronické bolesti, spasticita (svalová stuhnutosť) alebo poruchy pohybu (Parkinsonova choroba, tremor)
Kedy zvážiť chirurgickú liečbu bolesti?
Možnosti chirurgickej liečby chronickej bolesti:
- Stimulácia miechy (SCS – Spinal Cord Stimulation)- je miniinvazívna technika, kedy sa elektródy implantujú do miechového priestoru s cieľom "preprogramovať" vnímanie bolesti. Je efektívna pri: failed back surgery, neuropatickej bolesti, CRPS. Viac v samostatnej sekcii o stimulácii miechy.
- Periférna nervová stimulácia (PNS)-je cielená stimulácia konkrétneho postihnutého nervu. Vhodná je napr. pri neuralgii trojklanného nervu, okcipitálnej neuralgii. Dobrý efekt má aj pri pooperačných či pooparových bolestiach.
- Neuroablatívne výkony- zničenie bolestivých nervových dráh alebo jadier v mozgu/mieche. Používajú sa najmä v onkológii alebo v paliatívnej starostlivosti.
- Intratekálna liečba – pumpa na analgetiká. Ide o malé čerpadlo, ktoré je implantované pod kožou. Podáva lieky (napr. morfín, baclofen) priamo do mozgovomiechového moku. Výhodou je nízka dávka, vysoký účinok a menej nežiaducich účinkov. Indikovaná je pri ťažkej bolesti alebo spasticite.
Ako prebieha výber liečby?
Výsledky a benefity:
Riziká a obmedzenia:
Často kladené otázky:
- Je chirurgická liečba posledná možnosť?
- Budem mať obmedzenia v pohybe?
- Môžem výkon odmietnuť?
Na našom neurochirurgickom oddelení ponúkame:
Neuralgia trigeminu (tiež trigeminálna neuralgia, po slovensky často nazývaná aj bolesť trojklanného nervu) je jedna z najsilnejších a najintenzívnejších bolestí, aké môže človek zažiť. Patrí medzi neuropatické bolesti a vzniká v dôsledku poruchy alebo dráždenia trigeminálneho nervu (nervus trigeminus), ktorý zabezpečuje citlivosť tváre.
Príznaky neuralgie trigeminu
- Extrémne silná, ostrá, pálivá alebo bodavá bolesť v oblasti čela, líc, zubov, čeľuste alebo okolo oka
- Bolesť býva jednostranná
- Trvanie záchvatu: od niekoľkých sekúnd do dvoch minút, často opakované počas dňa
- Spúšťače bolesti:
- dotyk tváre
- čistenie zubov
- rozprávanie, žuvanie, studený vzduch
Príčiny
- Kompresia nervu cievou – najčastejšia príčina (tzv. neurovaskulárny konflikt)
- Roztrúsená skleróza (skleróza multiplex) – demyelinizácia nervu
- Nádor v zadnej lebečnej jame – zriedkavo
- Idiopatická – neznáma príčina
Diagnostika
- MRI mozgu: zisťuje prítomnosť kompresie nervu alebo iných patológií
- Neurologické vyšetrenie
- Vylúčenie iných príčin bolesti (zubné, ORL, očné vyšetrenie)
Liečba
Medikamentózna liečba (1. voľba)
- Karbamazepín (Tegretol) – najúčinnejší liek
- Oxkarbazepín, Gabapentín, Baclofen, Lamotrigín
- Pri dlhodobom užívaní sa však často znižuje účinnosť alebo objavujú vedľajšie účinky
Neurochirurgická liečba neuralgie trigeminu
Používa sa najmä v prípade zlyhania liečby liekmi alebo výrazných vedľajších účinkov.
1. Mikrovaskulárna dekompresia (MVD) – zlatý štandard pri tzv. neurovaskulárnom konflikte (stav, kedy cieva robí útlak trojklanného nervu). Princíp spočíva v chirurgickom oddelení cievy od nervu a tak v odizolovaní jej tlaku na nerv. Zákrok má vysokú úspešnosť (~80–90 % úľava) a dlhodobý efekt. Je vhodná pre mladších pacientov v dobrej kondícii.
2. Perkutánne zákroky -sú minimálne invazívne zákroky (cez kožu), ktoré zničia alebo dočasne prerušia časť nervových vlákien, čo má za následok rýchlu úľavu od bolesti, môžu však spôsobiť stratu citlivosti tváre.
- Glycerolová rizotómia
- Balónová kompresia
- Rádiofrekvenčná termokoagulácia
3. Rádiochirurgia - gamanôž- je neinvazívna metóda pomocou cieleného ožiarenia nervu. Je menej účinná ako MVD, ale vhodná pre starších alebo rizikových pacientov.
Príčiny spasticity:
Kedy zvažujeme chirurgickú liečbu?
Chirurgické možnosti liečby spasticity:
- Intratekálna aplikácia baklofénu (baklofenová pumpa) -Zlatý štandard pri ťažkej, rozsiahlej spasticite. Ide o implantované čerpadlo, ktoré nepretržite podáva baklofén priamo do mozgovomiechového moku (okolie miechy). Používa sa oveľa nižšia dávka ako pri tabletkách → menej vedľajších účinkov
- Selektívna dorzálna rizotómia (SDR)-
Spočíva v prerušení niektorých nervových vlákien, ktoré vedú abnormálne reflexy.Výsledkom je zníženie spasticity v dolných končatinách. Využívaná je najmä u detí s detskou mozgovou obrnou.
- Neuroablatívne zákroky- Používajú sa najmä v ťažkých, neovplyvniteľných stavoch alebo v paliatívnej starostlivosti
Efekt liečby:
Často kladené otázky:
- Je baklofenová pumpa viditeľná?
- Bude pumpa obmedzovať pohyb?
- Koľko stojí implantácia?
- Čo ak pumpa zlyhá?