×

Zomrel profesor Gazi Yaşargil, priekopník modernej neurochirurgie

Svet medicíny smúti. Vo veku 99 rokov zomrel 10. júna 2025 profesor Mahmut Gazi Yaşargil, muž, ktorého mnohí považujú za „otca modernej mikroneurochirurgie“. Jeho pokrokové chirurgické techniky zachránili nespočetné množstvo životov a navždy zmenili tvár neurochirurgie.

Od tureckého Lice až na svetové operačné sály

Profesor Yaşargil sa narodil 6. júla 1925 v meste Lice na juhovýchode Turecka. Už v detstve zažil dramatické udalosti – počas kurdského povstania bola jeho rodina unesená, čo poznačilo celý jeho život. Jeho meno „Gazi“ – v preklade „veterán“ alebo „bojovník“ – mu dal otec ako symbol prekonaného nebezpečenstva.

Po ukončení základného vzdelania v Turecku študoval medicínu vo Švajčiarsku, kde v roku 1949 promoval na Univerzite v Bazileji. Tam sa začal jeho výnimočný profesionálny príbeh.

Revolúcia pod mikroskopom

Najväčší prínos profesora Yaşargila spočíval v zavedení mikroskopických techník do operácií mozgu. Ako prvý použil v roku 1967 operačný mikroskop pri tzv. mozgovom bypass-e – v tom čase prelomovom zákroku. Vyvinul aj špeciálne chirurgické nástroje, ako sú „plávajúci“ mikroskop či jemné retraktory, ktoré sa stali štandardnou výbavou neurochirurgov.

Od roku 1973 do roku 1993 viedol Kliniku neurochirurgie na Univerzite v Zürichu. Pod jeho vedením sa vyškolili stovky špičkových lekárov z celého sveta. Po odchode do dôchodku pokračoval v práci na Univerzite v Arkansase (USA) a neskôr na univerzite Yeditepe v Istanbule.

Svetové uznanie a trvalý odkaz

Profesor Yaşargil získal množstvo prestížnych ocenení. V roku 1975 mu bola udelená švajčiarska cena Marcela Benoista. V roku 2000 dostal štátne vyznamenanie od tureckej vlády. Časopis Neurosurgery ho v roku 1999 vyhlásil za „Neurochirurga storočia“.

Jeho meno nesú špecializované neurochirurgické pracoviská v Európe, Ázii aj Amerike. No jeho najväčší odkaz žije v samotnej praxi: v spôsoboch, akými sa dnes zachraňujú pacienti s mozgovými nádormi, aneuryzmami či inými zákernými ochoreniami.

Nezmazateľná stopa

Úmrtie profesora Yaşargila je veľkou stratou pre celosvetovú lekársku komunitu. No jeho dielo pokračuje – v rukách chirurgov, ktorých inšpiroval, v operačných sálach, kde sa používajú jeho metódy, a v každom pacientovi, ktorému dali jeho techniky novú šancu na život.