Nádory mozgu
Viac informácií o nádoroch mozgu
Neurochirurgia sa zaoberá nádormi centrálneho nervového systému, mozgových blán, hlavových nervov a periférnych nervov.
Nádory centrálneho nervového systému sa klasifikujú a priraďujú podľa rôznych kritérií celosvetovo používanej a všeobecne uznávanej klasifikácie mozgových nádorov WHO. Klasifikácia sa robí:
– podľa predpokladaného pôvodu nádorových buniek – primárny (vzniká v CNS) alebo sekundárny (metastázy)
– podľa stupňa malignity (zhubnosti)- benígny (nezhubný) alebo malígny (zhubný), podľa lokalizácie – intrakraniálny alebo intraspinálny
Príznaky nádorov mozgu:
Diagnostika:
Základnými vyšetreniami na objasnenie hmôt vo vnútri lebky je vhodná počítačová tomografia (CT) a predovšetkým magnetická rezonancia (MRI). Špecifické zobrazovacie vyšetrenia dôležité pre plánovanie operácie zahŕňajú PET-CT, fMRI, DTI. Vyšetrením, ktoré určuje definitívnu diagnózu, je histológia- vyšetrenie vzorky tkaniva nádoru biopsiou alebo počas odstraňovania nádoru.
Liečba
Terapeuticky sa v rámci interdisciplinárnej nádorovej rady využíva od prípadu k prípadu multimodálna a individuálna terapia, ktorá pozostáva z chirurgickej resekcie – operácie mozgového nádoru, rádioterapie (ožarovania), medikamentóznej terapie – prípadne chemoterapie.
Najbežnejšie mozgové nádory sú:
Gliómy predstavujú skupinu zahŕňajúcu široké spektrum nádorov vychádzajúcich z vnútra centrálnej nervovej sústavy, ktoré priamo prerastajú tkanivá nervovej sústavy. Keďže cieľom chirurgickej liečby je dosiahnutie čo najväčšej bezpečne možnej resekcie nádoru, sú niektoré zákroky vykonávané pri vedomí pacienta práve za účelom dosiahnutia čo najbezpečnejšieho odstránenia čo najväčšej časti nádoru.
V takomto prípade je nutná dôsledná príprava pacienta v spolupráci s odborníkmi z iných špecializácií, napr. (neuro)anesteziológia, neurológia, logopédia, psychológia, rádiológia atď. V spolupráci s rádiológmi dokážeme vyšetriť a zobraziť k týmto výkonom veľmi dôležité nervové dráhy a centrá, ktoré sa mnohokrát môžu nachádzať v blízkosti takýchto nádorov, prípadne môžu byť samotným nádormi aj postihnuté. V takýchto prípadoch je obzvlášť dôležité aby sa predišlo poškodeniu funkčne dôležitých oblastí a zároveň aby sa tak predišlo trvalým až invalidizujúcim následkom operácie. Pri týchto nádoroch sa vždy riadime mottom, že radikalita odstránenia nádoru nemôže ísť na úkor poškodenia pre bežný život dôležitých funkcií.
Pred operáciou pri vedomí pacienta vyšetruje anesteziológ a logopéd, ktorý si s pacientom prejde detaily rozhovoru a činností vykonávaných počas výkonu pri vedomí pacienta („awake surgery“).Niekedy je pri operácii pri vedomí nutná prítomnosť neurológa alebo neurofyziológa z hľadiska sledovania neurologických funkcií ako sú vodivosť nervových vlákien, funkčnosť periférnych nervov a sledovanie záchvatovej (epileptickej) aktivity mozgu. Pri operáciách gliómov k dosiahnutiu čo najväčšej resekcie taktiež používame počas operácie sonografiu, ktorá nám pomáha rýchlo a priamo počas výkonu zhodnotiť možné zostatky nádoru, rovnako ako aj zaručiť bezpečnosť operácie zobrazením dôležitých aj veľmi drobných cievok v
hĺbke mozgu. S operačnou sonografiou má naše pracovisko bohaté skúsenosti od roku 2010. Na našom pracovisku sa výkonom pri vedomí pacienta venujeme už vyše 20 rokov (od roku 2003) a máme za sebou vyše 600 úspešných operácií pri vedomí pacienta ako aj vynikajúcu spoluprácu s príbuznými odbormi spomenutými vyššie.
Po operácii pacient ostáva v ideálnom prípade hospitalizovaný ešte 7dní, počas ktorých absolvuje kontrolnú magnetickú rezonanciu, na 5. a 7.pooperačný deň sa vyberajú stehy a následne, ak sa nevyskytli žiadne komplikácie býva prepustený do domácej a ambulantnej starostlivosti. Pacient následne ostáva v sledovaní neurológa, histologické vyšetrenie prichádza pacientovi na domácu adresu a s ním aj upozornenie o nutnosti hlásiť sa u onkológa. Na našej ambulancii je bežne plánovaná kontrola magnetickou rezonanciou za 3 mesiace po operácii a následne sa rozhodne podľa výsledkov o ďalšom intervale/postupe. Na kontrolu je vždy nutné sa telefonicky objednať.
Glioblastómy
Je skupina nádorov mozgu vysokého stupňa zhubnosti, pri ktorých liečbe sa držíme motta „čo najväčšia bezpečne možná resekcia nádoru“ a práve preto sú niektoré zákroky vykonávané pri vedomí pacienta práve za účelom dosiahnutia čo najbezpečnejšieho odstránenia čo najväčšej časti nádoru.
Pri tejto skupine nádorov je nutné po výkone v krátkom čase absolvovať liečbu ožiarením a chemoterapiu aby sa zabezpečil čo najväčší účinok chirurgickej liečby. Túto následnú pooperačnú liečbu zabezpečuje onkológ, neuroonkológ a radiačný onkológ.
Meningiómy rastú mimo mozgu, no svojím rastom môžu mozgové tkanivo stláčať, resp. okolité mozgové nervy a cievy obrastať. Svojou povahou sú to však zväčša benígne nádory. Často sa zobrazia na vyšetrení magnetickou rezonanciou (MR) náhodne a nemusia spôsobovať vážnejšie problémy. V takýchto prípadoch je indikované pravidelné sledovanie MR vyšetrením.
Klinické prejavy
Klinické prejavy meningiómov závisia od veľkosti nádoru a najmä od jeho lokalizácie. V závislosti od toho sa môžu u pacienta prejavovať nešpecificky (akými sú napríklad bolesti hlavy a epileptický záchvat), či prejsť k ložiskovým príznakom – ochrnutie jednej strany tela (hemiparéza), porucha zraku, bolesti tváre, a iné. Z hľadiska lokalizácie rozdeľujeme meningiómy na povrchové – konvexitárne a hlbšie uložené – meningiómy lebkovej spodiny.
Operačná liečba
Ak sa meningióm prejavuje, alebo dosahuje signifikantné rozmery, indikovaná je operačná liečba. Cieľom operačnej liečby je dosiahnuť radikálnu resekciu pri zachovaní funkcie a integrity CNS. V niektorých prípadoch, ak nie je možné meningióm radikálne odstrániť, alebo je operácia zaťažená neprimerane vysokým operačným rizikom, je možné konzultovať liečbu s onkologickým pracoviskom a zvážiť možnosť rádioterapie.
Mikrochirurgická liečba
Nevyhnutnou súčasťou mikrochirurgickej liečby je
- šetrná mikrochirurgická technika
- využitie moderných technológií
- intraoperačného neuromonitoringu
Ak Vám bol diagnostikovaný meningióm, neváhajte sa obrátiť na nás s Vašim problémom.
– Chirurgická liečba
Ak ide o jednu alebo niekoľko dobre prístupných metastáz, ktoré spôsobujú príznaky alebo hrozia opuchom, chirurgické odstránenie je často prvou voľbou. Cieľom je:
-Odstrániť ložisko, ktoré spôsobuje tlak na mozgové tkanivo
Rádiochirurgia a rádioterapia
Systémová liečba (chemoterapia, biologická liečba, imunoterapia)
Chirurgická liečba mozgových nádorov
Rádioterapia / stereotaktická rádiochirurgia (Gamma Knife, CyberKnife)
Chemoterapia alebo biologická liečba
Na našom neurochirurgickom oddelení ponúkame:
Prednosta
doc. MUDr. Šteňo Andrej , PHD., MPH.
+421 2 5954 3131
Primár
MUDr. Juraj Mišovič PhD.
+421 2 5954 2607
Sekretariát JKV: +421 2 5954 2532
Ambulancia: +421 2 5954 2452
Konziliárna ambulancia: +421 2 5954 2525
Email: neurochirurgia@kr.unb.sk
Adresa:
Neurochirurgická klinika LF UK a UNB
Nemocnica akademika L. Dérera
Limbova 5
Bratislava 83101
©2024 | Neurochirurgická klinika LF UK a UNB | All Rights Reserved.